Konference UAM Brno 2017 aneb jak nenechat „RYBU SMRDĚT OD HLAVY“

files/wg_uam/logo konference.PNG

Od naší první konference UAM Brno 2017 s poněkud netradičním podtitulem „RYBA SMRDÍ OD HLAVY“ sice už uplynulo trochu vody, ale přesto nám dovolte malé ohlédnutí za celým dnem. Pevně věříme, že rozbouřené vody nově nabitých vědomostí a zážitků se už stihly trochu zklidnit, stejně jako malé i větší ryby, které jste v rámci networkingu mohli ulovit, už se nemrskají a nečeří divoce hladinu, ale že všechno dostalo svůj plynulý spád. Zkrátka že lov fungoval na obou stranách a propojil vás s těmi, o které jste měli zájem tím nejlepším možným způsobem a k plné spokojenosti.

Od naší první konference UAM Brno 2017 s poněkud netradičním podtitulem „RYBA SMRDÍ OD HLAVY“ sice už uplynulo trochu vody, ale přesto nám dovolte malé ohlédnutí za celým dnem. Pevně věříme, že rozbouřené vody nově nabitých vědomostí a zážitků se už stihly trochu zklidnit, stejně jako malé i větší ryby, které jste v rámci networkingu mohli ulovit, už se nemrskají a nečeří divoce hladinu, ale že všechno dostalo svůj plynulý spád. Zkrátka že lov fungoval na obou stranách a propojil vás s těmi, o které jste měli zájem tím nejlepším možným způsobem a k plné spokojenosti.

Celý den jsme se snažili tematicky sladit do nejmenších detailů. Konference se konala 10. května v prostorách hotelu Orea Resort Santon, stylově situovaného u brněnské přehrady, kterou jste si ostatně sami mohli z terasy prohlédnout a pokochat se tak výhledem na mírně zvlněnou hladinu, zatímco jste zpracovávali dojmy a informace nabité na jednotlivých přednáškách i workshopech.

Hned u registrace na vás čekala taška plná materiálů k celému dni včetně vašeho vlastního malého rybníčku na kontakty. Pro štěstí nejen při lovu na nové rybky, ale i do osobního života, jste dostali šupinu a vyfasovali jste lístek na oběd dle vašeho výběru. Pak už jste se mohli směle vrhnout na ranní kávu i čaj a jiné pochutiny a rozhlížet se okolo, jestli přece jenom se neobjevil už někdo zajímavý, koho byste si chtěli polapit. A že zajímavých lidí tam bylo opravdu více než dost.

Moderátorka celé konference a networkerka Gabriela Mrkvicová dohlížela na to, aby se žádná rybka neschovávala v koutě a aby všichni měli možnost ulovit si svůj kontakt a obohatit tak rybníček o další ryby. Lehce a vtipně nás provedla celým dnem a dokázala, že i velké množství různých druhů rybek a ryb může najít společnou řeč a mít společný zájem – inspirovat se a motivovat se ke změnám nejen v profesním, ale třeba i v osobním životě.

Konferenci zahájily Míša Píšková a Lenka Studená představením projektu Get2KnowMe® a ukázaly, jakým způsobem se psychologové dívají a jak vnímají svět kolem sebe. Get2KnowMe® je jedinečné v tom, že učí vidět podstatu a pomáhá do hloubky porozumět sobě samému i ostatním, čímž zásadně zlepšuje mezilidskou komunikaci i vztahy. Příjemným bonusem pro účastníky konference byla i možnost zahrát si přímo s autorkami jejich hru Get2KnowMe® a nezůstat jen u suché teorie, ale vyzkoušet si v praxi, jak to doopravdy funguje. Vždyť aby ryba nesmrděla od hlavy, je třeba začít přece u sebe, zvlášť pokud stojíte na vedoucí pozici.

Hned vzápětí do vod konference vplul Petr Pacher, který promluvil na téma budování firmy na zdravých základech managementu. Účastníkům poskytnul celou škálu poznatků jak vytvořit společnost, v níž vznikne prostor pro svobodnou a nenásilnou přeměnu ve prospěch leadershipu. Poradil jak vést své lidi na základě vztahů, jak rozvíjet a podporovat jejich talent a v neposlední řadě jak vytvořit z takové firmy organizaci, která je schopná dál vzdělávat sebe i ostatní.

Pomyslnou štafetu převzal Jirka Halousek a vzal posluchače na plavbu za trnitou cestou za svobodnou firmou. Nastínil, co se stane s firmou, když se vymění direktivní řízení lidi za jejich vedení, podporu a rozvoj. Z vlastní zkušenosti pak všechny seznámil s tím, jaké to je vybudovat firemní kulturu na hodnotách lidí a neopomněl zmínit ani úskalí svobody v práci a ani to, proč má smysl, aby byli lidé v práci šťastní. A to by zákonitě nebyli, kdyby u nich ryba smrděla od hlavy. I pro tento případ měl v zásobě jednoduchou radu: když ryba smrdí od hlavy, zaslouží si nakopnout do zadku… anebo pořádně škubnout ploutví.

Ve vlnách konference se objevil i Aleš Vrána, který poukázal na změnu doby a na to, proč direktivní přístup už nefunguje a co dělat, když všechny rady už jsme rozdali a výsledky stále nepřicházejí. Mimo jiné seznámil posluchače s tím, jakým způsobem si manažeři stojí na vedení a hlavně jak vést a být následován a ne působit osamoceně a jako na procházce. Účastníci konference měli jedinečnou možnost zúčastnit se i koučovacího workshopu, kde se seznámili s několika principy a navíc si mohli vyzkoušet koučování i prakticky. Koučové ze Život Jako Hra odpoledne poskytovali zájemcům patnáctiminutový profesionální koučing.

Daniela Kraydlová pro změnu poradila jak se neutopit při hledání balancu mezi čísly a člověkem. Na jedné straně nastínila tlak na výsledky, čísla, zisk a růst, se kterým se v praxi setkává nejeden manažer, na straně druhé stojí lidé se svými vizemi, sny, přáními a motivacemi. Posluchačům se pokusila poradit, jak se stát opravdovým mostem mezi oběma a jak svět čísel a lidí spojit v jeden fungující celek. Odpoledne měli zájemci možnost si vyzkoušet jak prakticky absorbovat tlak shora, neutlačovat lidi pod sebou a zároveň si vybudovat dostatečný prostor pro vlastní svobodu a rozlet.

Poslední přednáška a prezentace šupin patřila Richardu Mazalovi a Michalu Smetanovi, kteří posluchačům představili svou firmu a prozradili jaké to je vlastnit, rozvíjet a vést jednu z nejagilnějších firem v oblasti kancelářských potřeb. Prakticky tím ukázali především firmu, kde ryba skutečně od hlavy nezavání.

Všechny přednášky i workshopy byly koncipovány tak, aby kůstku po kůstce a šupinu po šupině budovaly jakýsi inspirativní manuál k tomu, jak vytvořit v rybníku všech možných společností a firem takovou, o které by nikdo neřekl, že smrdí od hlavy. Poselství pak bylo zcela jednoznačné, řečeno jen pokaždé jinak – začít u sebe. Když nefungujeme my jako hlava, nemůžeme čekat, že bude fungovat zbytek těla, tedy naši zaměstnanci.

Pevně věříme, že jste si stejně jako my užili naši první konferenci, pokochali se nádherným výhledem, ulovili všechny ryby, které jste chtěli, pochutnali si na výborném jídle a hlavně vstřebali všechny poznatky a dojmy a na jejich základě… kdo ví, třeba změnili to, k čemu jste se už dlouho sami odhodlávali a jen vám chybělo to poslední popostrčení a malý náhled, co by prozradil, jak se v nové situaci neutopit.

Ještě jednou moc děkujeme všem přednášejícím, účastníkům i partnerům za příjemnou plavbu po pro nás novými vodami a kdo ví, třeba s námi příště nebude brázdit jen vlny, ale rovnou vyletíte ke hvězdám. Už teď se těšíme na další rok!